TarihSayfası tarihsayfasi.comwarning: Creating default object from empty value in /home/icom/domains/ihya.com/public_html/tarih/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Muhteşem Yüzyıl

Yurtdışında yaşayan Aisha kardeşimizin Muhteşem Yüzyıl dizisine dair önemli izlenimlerini ve aktardığı tarihi gerçeklerden kesitleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz:

Muhteşem Yüzyıl dizisinin SAHTE senaryosu!!!

Turkiyede olan olaylari yakindan takip edemesemde, elimden geleni yapiyorum ve izlemeye calisiyorum. Yurtdisindan gercekten objektif bakabiliyorsunuz herseye. Cocuklugumdan beri tarihimizle ve gecmisimizle cok iyi yogrularak yetistirildim. Ayrica kendimde ozel arastirmalar yaptim ve hala yapiyorum. Bu son zaman piyasaya sunulan muhtesem suleyman dizisinin yarattigi etkileride gorebiliyorum. Tarihinden bi haber olanlar icin dehset bir ornek. İlim irfan sahibi, bunun yaninda butun dunyayi gencecik yaslarinda dize getirmeyi basarmis atalarimizin hayatlariyla boyle asagilik bir sekilde oynamalarini hazmedemiyorum. İlk basta sevinmistim, cok mutlu oldum boyle harika bir gecmisimizi gozler onune surecekleri icin ama buyuk bir hayal kirikligina ugradim ve cok uzgunum. Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ı konu alan dizinin, Osmanlı tarihiyle alakasız, baştan sona uydurma olaylarla ve ilmi dayanağı olmayan, hayal mahsulü kurgusal, fantastik öykülerle seyircinin karşısına çıktığını söyleniyor. Özellikle harem görüntüleri tepki çekiyor.

Harem gerçeği ne?

Oyuncu Saadet Işıl Aksoy 9.bölümden sonra Muhteşem Yüzyıl dizisine katılıyor ve dizide tansiyonu yükseltecek bir karakteri canlandıracak.

Diziye zaman zaman konuk oyuncuların katılacağını belirten senaryo yazarı Meral Okay, “Saadet çok güzel bir kadın karaktere hayat verecek. Kadromuza zaman zaman bölüm oyuncularımız katılacak ama Saadet devamlı oyuncumuz olacak” diye konuştu.

Saadet Işıl Aksoy Muhteşem Yüzyıl dizisinde Macar Victoria rolünü canlandıracak.

Hatice sultan kiminle evlenecek?

Diziye heyecan katmak için hatice sultan sevmediği biri ile nişanlandırılıyor.

Piri mehmet paşanın oğlu mehmet çelebi ile hatice sultanı nişanlandırıyorlar. Ancak gerçekte böyle bir nişan olmamıştır ve tarihte böyle bir olay olmadı. Bununla diziye heyecan katmayı hedefliyorlar.

Hatice sultan tarihte pargalı ibrahim paşa, sadrıazam yani başbakan olduktan sonra onunla 1524 te evlenecektir!..

Hikayesi böyle...

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını anlatan dizi Muhteşem Yüzyıl devletle mahkemelik oluyor.

Show TV'de yayınlanan diziye yönelik eleştiriler Meclis'in de gündemine geldi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dizide Osmanlı padişahı Kanuni'ye hakaret içerdiği öne sürülen bölümlerle ilgili yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayından kaldırılmasını isteyenler, RTÜK'ü şikayet yağmuruna tuttu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını ekranlara taşımaya hazırlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi, izleyiciden ve tarihçilerden büyük tepki gördü.

Kanuni'nin içki içtiğini, harem hayatını cinsellikten ibaret gösterdiğini iddia eden vatandaşlar, Radyo ve Telvizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) telefonlarını kilitledi. RTÜK'ü mail yağmuruna tutan vatandaşlar, dizinin yayınlanmasına karşı çıktı.

Son yorumlar