TarihSayfası tarihsayfasi.comwarning: Creating default object from empty value in /home/icom/domains/ihya.com/public_html/tarih/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Muhteşem Yüzyıl dizisi

Yurtdışında yaşayan Aisha kardeşimizin Muhteşem Yüzyıl dizisine dair önemli izlenimlerini ve aktardığı tarihi gerçeklerden kesitleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz:

Muhteşem Yüzyıl dizisinin SAHTE senaryosu!!!

Turkiyede olan olaylari yakindan takip edemesemde, elimden geleni yapiyorum ve izlemeye calisiyorum. Yurtdisindan gercekten objektif bakabiliyorsunuz herseye. Cocuklugumdan beri tarihimizle ve gecmisimizle cok iyi yogrularak yetistirildim. Ayrica kendimde ozel arastirmalar yaptim ve hala yapiyorum. Bu son zaman piyasaya sunulan muhtesem suleyman dizisinin yarattigi etkileride gorebiliyorum. Tarihinden bi haber olanlar icin dehset bir ornek. İlim irfan sahibi, bunun yaninda butun dunyayi gencecik yaslarinda dize getirmeyi basarmis atalarimizin hayatlariyla boyle asagilik bir sekilde oynamalarini hazmedemiyorum. İlk basta sevinmistim, cok mutlu oldum boyle harika bir gecmisimizi gozler onune surecekleri icin ama buyuk bir hayal kirikligina ugradim ve cok uzgunum. Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ı konu alan dizinin, Osmanlı tarihiyle alakasız, baştan sona uydurma olaylarla ve ilmi dayanağı olmayan, hayal mahsulü kurgusal, fantastik öykülerle seyircinin karşısına çıktığını söyleniyor. Özellikle harem görüntüleri tepki çekiyor.

Harem gerçeği ne?

Osmanlı İmparatorluğu'nun Belgrad seferi sürüyor. Topkapı Sarayı'nda ise ordunun zaferi için dualar ediliyor. Sultan Süleyman'ın ilk zaferi artık çok yakın. Sultan Süleyman, adaletini Avrupa topraklarına da taşımak istiyor.

Sultan Süleyman, İstanbul'a dönüyor. Osmanlı'nın zaferi ve Sultan'ın dönüşü İstanbul'da bir şenlik havası estirecek. Sultan Süleyman'ın dönüşünün ardından, onunla ilk özlem giderme şansına kavuşan Hürrem olur. Mahidevran'ın, Hürrem'den kurtulmak için ölümcül bir planı var.

Hürrem ve Süleyman'ın birlikte geçirdiği gece tatsız bir şekilde sonuçlanır. Hürrem zehirlenir ve ölümle burun buruna gelir. Sultan Süleyman olaya hemen müdahale eder. Yanında ilk görmek istediği isim ise İbrahim olur. Ama İbrahim, o sırada gizli bir buluşmaya gitmiştir. Hürrem ölümden kurtulabilecek midir?

İbrahim hiç vakit geçirmeden olayın failini bulmak için harekete geçer. Bu sırada Gülşah, ardında bıraktığı izleri ortadan kaldırmaya karar verir. Buna rağmen, İbrahim'in Gülşah'a ulaşması uzun sürmez. İbrahim öğrendiği gerçek karşısında şaşkınlığa düşer. Onu verilmesi çok zor bir karar beklemektedir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını anlatan dizi Muhteşem Yüzyıl devletle mahkemelik oluyor.

Show TV'de yayınlanan diziye yönelik eleştiriler Meclis'in de gündemine geldi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dizide Osmanlı padişahı Kanuni'ye hakaret içerdiği öne sürülen bölümlerle ilgili yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayından kaldırılmasını isteyenler, RTÜK'ü şikayet yağmuruna tuttu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını ekranlara taşımaya hazırlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi, izleyiciden ve tarihçilerden büyük tepki gördü.

Kanuni'nin içki içtiğini, harem hayatını cinsellikten ibaret gösterdiğini iddia eden vatandaşlar, Radyo ve Telvizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) telefonlarını kilitledi. RTÜK'ü mail yağmuruna tutan vatandaşlar, dizinin yayınlanmasına karşı çıktı.

Son yorumlar