TarihSayfası tarihsayfasi.comwarning: Creating default object from empty value in /home/icom/domains/ihya.com/public_html/tarih/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

İrlanda

İrlanda´nın ilk yerlileri M.Ö. 6000 yılında Avrupa´dan geldiler. Daha sonra Keltler M.Ö. 400 yılında Gaal´dan gelerek Gal uygarlığını kurdular. St. Patrick 432´de İrlanda´ya Hıristiyanlığı getirdi ve halk yeni dini kabul etti. M.S. 975´ten 1041´e kadar ada Vikinglerin saldırılarına maruz kaldı. 1170 yılında Norm´lar İrlanda´ya geldiler ve 14. yüzyılda ülkenin büyük bir bölümüne hakim olup, Dublin´i kendilerine başşehir yaptılar.

1534 yılında Sekizinci Henry, İngiltere´nin hakimiyetini yeniden kurmak için harekete geçti. Başlangıçta barışçı yollardan yaklaştı ise de, başarılı olamayınca adaya saldırdı. Ayaklanma ve direnmeler çoğalınca daha şiddetli tedbirlere başvurdu. İrlandalılar İngiliz yönetimi karşısında pek çok ayaklanma düzenlediler, fakat başarılı olamadılar. 1801´de İrlanda İngiltere´ye katıldı. İrlanda 1848-1849 yıllarında büyük kıtlığa sahne oldu. Bu sebepten büyük göçler başladı, nüfus 8 milyondan 6,5 milyona indi.

Son yorumlar